Łańcuchy pokarmowe w lesie - scenariusz lekcji przyrody dla klasy IV szkoły podstawowej Cele lekcji: Wiadomości: Uczeń: zna i rozumie pojęcia: łańcuch pokarmowy, producenci, konsumenci, reducenci; zna przykłady organizmów leśnych, które są producentami i konsumentami; podaje przykłady łańcuchów pokarmowych w lesie i sieci zależności pokar- mowych; określa rodzaj spożywanego pokarmu. Umiejętności: Uczeń: przyporządkowuje gatunki roślin i zwierząt do poszczególnych poziomów troficznych; graficznie przedstawia przykłady łańcuchów pokarmowych w lesie; posługuje się atlasem, przewodnikiem i słownikiem. Postawy: Uczeń: wykazuje postawę etyczną wobec przyrody; jest świadomy roli różnorodności gatunkowej w lesie; wykazuje poczucie odpowiedzialności za las i jego mieszkańców. Metody: praca z materiałem źródłowym, pogadanka, pokaz, gra dydaktyczna. Środki dydaktyczne: słowniki biologiczne, atlasy roślin i zwierząt, przewodnik "Las", foliogram "Łańcuchy pokarmowe w lesie", kserokopie materiałów dla uczniów, kartoniki z nazwami organizmów leśnych. Tok zajęć: I. Faza wprowadzająca: Przypomnienie wiadomości. Nauczyciel zadaje pytania: 1) Jakie warstwy roślinności wyróżniamy w lesie? 2) Jakie rośliny i zwierzęta żyją w poszczególnych warstwach lasu? Następnie rozdaje kserokopie materiałów źródłowych. II. Faza realizacyjna: Krótka pogadanka na temat zależności pokarmowych organizmów leśnych. Nauczyciel uświadamia uczniom, że zwierzęta i rośliny leśne są od siebie zależne. Tworzą one łańcuchy pokarmowe. Pierwszym ogniwem łańcucha jest producent, czyli roślina zielona, ponieważ może ona sama produkować pokarm. Następnymi ogniwami łańcucha są zwierzęta leśne, czyli konsumenci. Uczniowie uzupełniają materiały rozdane wcześniej przez nauczyciela. MATERIAŁ DLA UCZNIA: 1. Korzystając ze słownika biologicznego napisz definicję: a. producenci - b. konsumenci - c. reducenci - Korzystając z tabeli "Wybrane gatunki konsumentów oraz pokarm jakim się żywią" , atlasów i przewodników, ułóż i przedstaw graficznie 3 dowolne łańcuchy pokarmowe. Strzałka między organizmami oznacza "jest zjadany przez". a) ................. => ............... => ................ b) ................. => ............... => ................ c) ................. => ................ => ................. III. Faza podsumowująca: Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup. Każdej grupie rozdaje kartoniki z nazwami roślin i zwierząt leśnych oraz sznurek. Uczniowie w każdej grupie tworzą dowolny łańcuch pokarmowy (3-4 ogniwa) połączony sznurkiem. Wygrywa grupa, która najszybciej utworzy prawidłowy łańcuch pokarmowy. Następnie uczniowie starają się odpowiedzieć na pytanie: Czy tworząc łańcuchy pokarmowe można było wykorzystać kilka razy ten sam organizm ? (odpowiedzi są z reguły pozytywne). Uczniowie starają się utworzyć sieć zależności pokarmowych, wykorzystując sznurek do wzajemnych "powiązań". Materiał dla nauczyciela: producenci - rośliny wytwarzające związki organiczne w procesie fotosyntezy. Pierwsze ogniwo każdego łańcucha pokarmowego. konsumenci - zwierzęta żywiące się gotowymi związkami organicznymi. reducenci - organizmy cudzożywne, rozkładające obumarłe szczątki roślin i zwierząt. Należą do nich bakterie i grzyby. 2) Tabela: Przykłady łańcuchów pokarmowych: orzech laskowy => wiewiórka => kuna świerk => kornik => dzięcioł owoc jeżyny => mysz => lis Opracowanie: mgr Elżbieta Suchanile zwierząt żyje w lasach deszczowych Daintree? zwierzęta w Daintree są wystarczające, aby zaimponować nawet najbardziej zapalonym obserwatorom przyrody! Ten wyjątkowy ekosystem lasów deszczowych jest domem dla 430 gatunków ptaków, 12 000 gatunków owadów i 30% Australijskich gatunków gadów, żab i torbaczy. Temat zajęć: Wszystko, co wiem o lesie. Podsumowanie wiadomości o roślinach i innych mieszkańcach Uczeń :- potrafi podzielić organizmy żyjące w lesie na rośliny, zwierzęta, grzyby- zna nazwy gatunków roślin i zwierząt zamieszkujące w lesie- zna nazwy warstw lasu- zna podstawowe grzyby, potrafi je nazwać- umie podpisać ilustracje właściwymi nazwami gatunków- potrafi przyporządkować nazwy organizmów do poszczególnych warstw lasu- potrafi stworzyć łańcuch pokarmowy- umie współdziałać w grupie- potrafi wykorzystać w praktyce zdobyte dydaktyczne: szare arkusze papieru, nagranie odgłosów lasu, karteczki z nazwami gatunków, koperty z zadaniami, sylwety roślin i zwierząt, karty pracyPrzebieg zajęć:1. Wysłuchanie nagrań odgłosów lasu, odgadywanie przez uczniów , jakie zwierzęta wydały te Rozwiązanie rebusu na tablicy Hasło: LAS I JEGO Praca w grupach. Losowanie kopert z zadaniami:• Grupa I: uzupełnienie tabeli nazwami umieszczonymi na karteczkach(podział na rośliny, zwierzęta i grzyby), dzieci przyklejają nazwy na arkuszu szarego papieru• Grupa II: uzupełnianie tabeli nazwami umieszczonymi na karteczkach (podział na ptaki, ssaki, owady), dzieci także przyklejają nazwy na arkuszu szarego papieru• Grupa III: uzupełnienie warstw lasu sylwetami roślin i występujących tam zwierząt, prezentacja na szarym papierze• Grupa IV: uzupełnianie kilku łańcuchów pokarmowych, prezentacja również na szarym papierze• Grupa V:podział grzybów na jadalne i trujące, wypełnienie tabeli na szarym Prezentacja wyników pracy zespołów. Wystawa prac na korytarzu Indywidualne wypełnienie kart pracy:-Wymień warstwy lasu ........................................- Podpisz ilustracje: dąb, sosna, brzoza, leszczyna, jagody, jeżyny lis, sowa, mysz, jelonek rogacz, zaskroniec, borowik, muchomor sromotnikowy, prawdziwek- Uzupełnij łańcuchy pokarmowe- Napisz jakie korzyści czerpie człowiek dzięki Wymień szkodliwe zachowanie człowieka w lesie. 6. Podsumowanie zajęć .Ocena pracy zespołów.
Zrób własne ćwiczenie! Portal Wordwall umożliwia szybkie i łatwe tworzenie wspaniałych materiałów dydaktycznych. Wybierz szablon. Wprowadź elementy. Pobierz zestaw ćwiczeń interaktywnych i do wydruku. Dowiedz się więcej. łańcuch pokarmowy - Łańcuch pokarmowy - ŁAŃCUCH POKARMOWY - łańcuch pokarmowy - Łańcuch pokarmowy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY IIINauczyciel prowadzący : Mariola PrzebieraczNazwa programu nauczania: J. Hanisz „Program wczesnoszkolnej zintegrowanej integracji XXI wieku klasy 1 – 3”Integralny ośrodek tematyczny : Las nas zauroczyłTemat dnia : Czy znasz zwierzęta leśne ?Zakresy edukacjiEdukacja społeczno – przyrodnicza :Organizmy samożywne i cudzożywne. Zwierzęta roślinożerne, mięsożerne, pokarmowa organizmów. Zachowanie ostrożności w stosunku do zwierząt polonistyczna z elementami kultury :Swobodne wypowiedzi na temat mieszkańców lasu na podstawie ilustracji, własnych czytanie ze zrozumieniem. Układanie zagadek o zwierzętach leśnych. Pisownia wyrazów z „rz” i „ż”.Edukacja matematyczna :Liczby w zakresie 100. Dodawanie i odejmowanie liczb typu: 36 + 28, 82 – ruchowo – muzyczna :Drama: "Leśny koncert dla przyjaciół lasu". Zabawa ruchowa: "Wiewióki do dziupli".Cele operacyjne :Uczeń :- potrafi wyróżnić zwierzęta roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne- potrafi wyjaśnić pojęcia: organizmy samożywne, organizmy cudzożywne- rozumie współzależność pokarmową organizmów- układa zagadki o zwierzętach leśnych- wie, że należy zachowywać ostrożność w stosunku do dzikich zwierząt- poprawnie pisze wyrazy z „rz” i „ż”- dodaje i odejmuje liczby dwucyfrowe z przekroczeniem progu dziesiątkowego- przestrzega zasad podczas pracy w grupie, wspólnych zabaw ruchowych- bierze udział w grach dramowychMetody pracy ( wg H. Wichury ) :- podająca ( wyjaśnienie )- poszukująca ( pogadanka, zabawy dydaktyczne )- operatywna ( praktycznego działania )- waloryzacyjna ( ekspresyjna )Formy pracy :Zbiorowa, grupowa, indywidualna - jednolita i zróżnicowanaŚrodki dydaktyczne :pacynka – jeż, kartoniki z napisami, karty pracy indywidualnej i grupowej, płyta CD, gazeta, folia, puszka, plakaty, książki i czasopisma o lesie, koperty z puzzlami do samooceny, tekst zagadki, koszykPrzebieg zajęć :Część wstępna :1. Zajęcia w kręgu - spotkanie z pacynką jeżem, rozwiązanie zagadki ( hasło "Las" )2. Drama "Żywy las". Uczniowie losują z koszyka przyniesionego przez jeża kartoniki z napisanymi nazwami roślinleśnych i zajmują odpowiednie pozycje:drzewa – dzieci stoją z wyciągniętymi rękami do górypodszyt – wykonują przysiadruno leśne – siedząCzęść główna :3. Zapoznanie z tematem zajęć: zabawa matematyczna "Działania na grzybach" – pracagrupowaHasło: Czy znasz zwierzęta leśne ?4. Omówienie podziału organizmów żyjących w lesie ze względu na sposób zdobywaniapokarmu: organizmy samożywne i cudzożywne – praca zbiorowa5. Klasyfikowanie organizmów ze względu na spożywany pokarm:zwierzęta roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne. Grupy prezentują przygotowanewiadomości na temat wybranego zwierzęcia uczniowie odgadują nazwę zwierzęcia i odpowiednio je klasyfikują6. Rozpoznawanie zwierząt na podstawie opisów i klasyfikowanie – praca indywidualnajednolita, ciche czytanie ze zrozumieniem, pisownia trudnych wyrazów7. Drama "Jakie to zwierzę ?". Zwierzęta przedstawiają siebie w sposób odgadują nazwy zwierząt prezentowanych przez aktorów8. Układanie zagadek o zwierzętach leśnych ze zwróceniem uwagi na rodzaj spożywanegopokarmu9. Tworzenie łańcuchów pokarmowych – praca zbiorowa, grupowa, w łańcuchy pokarmowe – grupy losują kartoniki z nazwami zwierząt, zawieszająje na szyi, ustawiają się w taki sposób, aby utworzyć łańcuch pokarmowy10. Wypowiedzi uczniów dotyczące zachowania wobec zwierząt dziko żyjących11. Drama "Leśny koncert dla przyjaciół lasu" po wysłuchaniu z płyty CD odgłosów z głosów zwierząt leśnych, tworzenie muzyki leśnej przy pomocy nietypowychmateriałów, np. gazeta, folia, puszkaCzęść końcowa : tabeli z podziałem organizmów na roślinożerne, mięsożerne i wszystkożerne –praca indywidualna "Wiewiórki do dziupli" - uczniowie indywidualnie układają z puzzli sylwetkę wiewiórki i uzupełniajązdania zapisane w poszczególnych częściach zdania :Na zajęciach pracowałam ( - em )........................................Najbardziej podobało mi się ........................................Muszę jeszcze popracować ........................................15. Zadanie pracy domowej. Konkurs: Wypisz nazwy zwierząt leśnych16. Podsumowanie dnia, pożegnanie w kręgu. Kliknij tutaj, 👆 aby dostać odpowiedź na pytanie ️ Przedstaw dowolny łańcuch pokarmowy występujący w lesie kaya00 kaya00 23.05.2013The leśny łańcuch pokarmowy Działa w sposób złożony. Zaczyna się od producenta i przechodzi przez różne gatunki konsumentów: podstawowy, wtórny i jednej strony warzywa uwalniają liście, owoce lub kwiaty; z drugiej strony zwierzęta eliminują materiały lub giną, a te pozostałości spadają na ziemię i rozkładają ilość martwej materii organicznej wraz z innymi rodzajami pierwiastków, takich jak pnie, pióra i odchody zwierzęce, tworzy tym łóżku żyją gatunki żyjące na podłodze, wśród których znajduje się duża biomasa robaków; w tym celu podziel go na małe porcje. Pozostała materia organiczna jest wykorzystywana jako pokarm przez grzyby, bakterie i inne żywiące się materią organiczną nazywane są rozkładnikami, ponieważ przekształcają złożone cząsteczki organiczne w proste składniki składniki odżywcze, w postaci fosforanów, azotanów i potasu, są absorbowane przez korzenie sole mineralne i składniki odżywcze są wchłaniane przez rośliny i docierają do liści. Fotosynteza zachodzi w liściach dzięki energii słonecznej i dwutlenku węgla (CO2). W każdym sezonie proces się powtarza. Upadek nowych liści, owoców lub kwiatów, spocznij na podłodze, elementy pobrane przez korzenie. Gdy temperatura jest wysoka, proces przyspiesza, las przetwarza składniki odżywcze i jest las jest dojrzały, istnieje ogromna konkurencja o zasoby i istnieje wiele nisz ekologicznych (formy zachowania gatunku, pochodzące z przestrzeni, w której zamieszkują i ich interakcji z innymi okazami)..Te nisze generują bardzo złożone łańcuchy pokarmowe. Część tej złożoności znajduje odzwierciedlenie w fakcie, że zwierzęta znajdujące się w ostatnich ogniwach łańcucha, takie jak niedźwiedzie i wilki, są zagrożone i konsumenciW obrębie ekosystemu można zaobserwować, że istnieją żywe istoty, które mogą istnieć bez istnienia innych. Przykładem tych istot są rośliny. Spełniają one produktywne zawierają chlorofil, dzięki czemu reagują chemicznie z energią słoneczną, zwaną fotosyntezą. W ten sposób opracowują własne jedzenie. Z tego powodu nazywane są autotrofami. Zwierzęta potrzebują innych organizmów, które same się odżywiają, ponieważ same nie przetwarzają pokarmu. Są to konsumenci. Niektóre zwierzęta żywią się roślinami (roślinożercami), a inne polują na inne zwierzęta, aby przeżyć (zwierzęta mięsożerne).Istnieje trzecia grupa, która żywi się zarówno roślinami, jak i zwierzętami (wszystkożernymi). Organizmy, które nie mogą wytwarzać własnych pokarmów, nazywane są heterotrofami. Łańcuch pokarmowy jest tworzony przez żywe organizmy, tak że jeden spożywa ten, który poprzedza go w łańcuchu. A potem zostaje zjedzony przez tego, który za nim podąża. PrzykładRoślina jest zjadana przez mrówki, ta z kolei jest zjadana przez ropuchę, która w tym samym czasie zostaje pożarta przez węża. Roślina jest organizmem produkującym, mrówka jest głównym konsumentem, ropucha wtórną, a wąż to, że warzywa są początkiem łańcucha żywnościowego i są nazywane ogniwo tworzą konsumenci, którzy mogą być pierwszorzędni, drugorzędni lub trzeciorzędni w zależności od miejsca, które zajmują w łańcuchu. Referencje„Łańcuchy żywnościowe” w naukach biologicznych i edukacji zdrowotnej. Odzyskane we wrześniu 2017 r. Nauki biologiczne i edukacja dla zdrowia w: pokarmowe i sieci troficzne” w KhanAcademy. Pobrane we wrześniu 2017 z KhanAcademy na: łańcuch pokarmowy” w Scribd. Pobrane we wrześniu 2017 r. Ze Scribd pod adresem: pokarmowy lasu sosnowego” w ramach ekosystemów i polityk publicznych. Odzyskany we wrześniu 2017 r. Kursu ekosystemów i polityk publicznych w:W jaskiniach zwierzęta przystosowały się do życia w ciemności. Odchody nietoperzy stanowią pokarm dla organizmów żyjących w podziemnych stawach, głównie równonogów, wypławków, raków jaskiniowych i obunogów. Wszystkie te grupy zwierząt są chętnie zjadane przez ślepą salamandrę.
Dzięcioł trójpalczasty (Picoides tridactylus) i dzięcioł białogrzbiety (Dendrocopos leucotos) należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków z rodziny dzięciołów w Europie, dlatego są wymienione w tzw. dyrektywie ptasiej. W naszym kraju oba gatunki są objęte ochroną gatunkową ze wskazaniem ochrony czynnej oraz zostały wpisane do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”. Największe populacje obu gatunków w naszym kraju występują w Puszczy Białowieskiej oraz w Karpatach. Dzięcioły te zasiedlają duże, naturalne lub słabo przekształcone kompleksy leśne, w których występują stare i obumierające drzewa oraz rozkładające się drewno. Gniazda budują w dziupli samodzielnie wykutej w spróchniałych drzewach. Nie mają w lasach wielu wrogów – czasami padają ofiarą jastrzębia lub kuny. Dzięcioł trójpalczasty występuje w borach świerkowych i świerkowo-jodłowych; można go także spotkać w lasach liściastych, ale z odpowiednią domieszką starych lub obumierających drzew iglastych, na których może żerować i gniazdować. Żywi się głównie owadami, zwłaszcza kornikami atakującymi osłabione drzewa. Natomiast dzięcioł białogrzbiety związany jest z lasami liściastymi: łęgami, olsami i grądami na wschodnim niżu oraz buczynami i jaworzynami w górach. Głównym składnikiem jego pokarmu są owady, szczególnie ich larwy żywiące się martwym drewnem. Zjada również nasiona. Na podstawie: Polska czerwona księga zwierząt, pod red. Z. Głowacińskiego, Warszawa 2001. Ł. Kajtoch, Karpackie rzadkie dzięcioły, Kwartalnik OTOP, 2011. (0–1) Określ, czy te gatunki dzięciołów są klasyfikowane w jednym, czy – w dwóch rodzajach. Odpowiedź uzasadnij. (0–1) Na podstawie informacji przedstawionych w tekście, posługując się wymienionymi nazwami organizmów, zapisz łańcuch pokarmowy, w którym dzięcioł trójpalczasty jest konsumentem drugiego rzędu i nie jest konsumentem szczytowym. (0–1) Wykaż, że oba gatunki nie konkurują o pokarm, gdy występują razem w tym samym ekosystemie, np. w lesie mieszanym Puszczy Białowieskiej. (0–1) Zaznacz w tabeli rodzaj ochrony – czynną (C) lub bierną (B) – który reprezentują wymienione działania podjęte w celu ochrony opisanych gatunków dzięciołów. Rodzaj ochrony 1. Wpisanie do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”. C B 2. Utworzenie rezerwatu ścisłego na terenie występowania populacji danego gatunku dzięcioła. C B 3. Pozostawianie określonej liczby martwych drzew w lasach użytkowanych gospodarczo. C B Rozwiązanie (0–1) Schemat punktowania 1 p. – za stwierdzenie, że opisane dzięcioły są klasyfikowane w różnych rodzajach i poprawne uzasadnienie, odnoszące się do różnych rodzajowych nazw łacińskich. 0 p. – za odpowiedź, która nie spełnia powyższych wymagań, lub za brak odpowiedzi. Przykładowe rozwiązania Gatunki te klasyfikowane są w dwóch rodzajach, ponieważ: mają odmienny pierwszy człon nazwy łacińskiej. świadczą o tym ich odmienne łacińskie nazwy rodzajowe (Picoides i Dendrocopos). dzięcioł trójpalczasty należy do rodzaju Picoides, a białogrzbiety do rodzaju Denrocopos. mają różne nazwy rodzajowe. Uwaga: Odpowiedź nie może się odnosić do epitetów gatunkowych, ponieważ na podstawie dwóch różnych epitetów gatunkowych nie można określić, czy gatunki należą do jednego, czy – do dwóch rodzajów. (0–1) Schemat punktowania 1 p. – za poprawne zapisanie łańcucha z wykorzystaniem nazw organizmów podanych w tekście. 0 p. – za odpowiedź, która nie spełnia powyższych wymagań, lub za brak odpowiedzi. Rozwiązanie świerk /jodła / drzewo iglaste → kornik → dzięcioł trójpalczasty → jastrząb / kuna Uwaga: Nie uznaje się łańcuchów pokarmowych z pierwszym ogniwem „drzewo” (to nie jest nazwa organizmu / taksonu), ani „drzewo liściaste” lub „sosna” bo na nich, według tekstu, ten dzięcioł nie żeruje. Nie uznaje się łańcuchów pokarmowych ze strzałkami skierowanymi w niewłaściwą stronę lub bez strzałek. (0–1) Schemat punktowania 1 p. – za wyjaśnienie odnoszące się do żerowania na różnych drzewach (iglaste i liściaste lub żywe i martwe) lub odżywiania się różnymi gatunkami owadów. 0 p. – za odpowiedź, która nie spełnia powyższych wymagań, lub za brak odpowiedzi. Przykładowe rozwiązania Dzięcioły te nie konkurują ze sobą, ponieważ: oba te gatunki zdobywają pokarm na różnych rodzajach drzew / żywią się owadami żerujących na różnych rodzajach drzew: jeden gatunek na liściastych, drugi – na iglastych. pokarmowe nisze ekologiczne tych gatunków nie pokrywają się: jeden gatunek żywi się owadami występującymi na drzewach liściastych, a drugi – owadami, które żerują na drzewach iglastych. Uwaga: Nie uznaje się odpowiedzi odnoszących się wyłącznie do odżywiania się różnymi stadiami rozwojowymi owadów, np. larwami i stadiami dorosłymi. (0–1) Schemat punktowania 1 p. – za właściwe określenie rodzaju ochrony dla wszystkich trzech przykładów działań. 0 p. – za każdą inną odpowiedź lub za brak odpowiedzi. Rozwiązanie 1. – B, 2. – B, 3. – C
Na schemacie przedstawiono fragment sieci zależności pokarmowych w lesie sosnowym. a) Na podstawie powyższego schematu zapisz jeden łańcuch pokarmowy składający się z czterech elementów. b) Wymień wszystkie poziomy troficzne, do których należy dzięcioł duży. wykup dostęp aby zobaczyć rozwiązanie korepetycje on-line.
Ta koncepcja może być nazwana różnymi nazwami: łańcuch troficzny, łańcuch pokarmowy, łańcuch pokarmowy, związki ekologiczne - istota tego nie zmienia się. Zmieniają się strefy klimatyczne, zmienia się flora i fauna, ale znaczenie pozostaje niezmienne - dziś jesz jedzenie, a jutro sam - jedzenie. Cechy tundry
Sklep / Edukacja kosmiczna / Sieć pokarmowa w lesie oraz łańcuch pokarmowy. Opis Informacje dodatkowe Opinie (0) Opis Sieć pokarmowa w lesie oraz łańcuch pokarmowy. To pomoc edukacyjna, która przedstawia klasyczny przykład sieci pokarmowej w środowisku leśnym w formie schematu oraz szablon do tworzenia łańcucha pokarmowego. Dodatkowo do zestawu dołączone są etykietki oraz strzałki z nazwami zwierząt przedstawionych na fotografiach oraz etykiety z nazwami charakteryzujących zwierzęta ze względu na sieć pokarmową w środowisku leśnym Zestaw zawiera: plansza z siecią pokarmową w lesie do uzupełnienia plansza do tworzenia łańcucha pokarmowego 8 dwustronnych elementów w kształcie kół – ilustracje na jednej stronie, podpisy na drugiej 28 etykietek z nazwami, 8 strzałek Informacje dodatkowe Waga kg Wymiary 32 × 30 × 3 cm Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię. W lesie żyje wiele roślin i zwierząt. Wybierz z ramki i napisz przy zaznaczonych na rysunku w poprzednim zadaniu warstwach lasu po 1 przykładzie występujących w nich roślin i zwierząt. świerk, paproć, leszczyna, dzięcioł, jeleń, jeż, mech, dżdżownica 12. Odpowiedz na pytanie. Dlaczego pod jodłą nigdy nie znajdziesz całej szyszki?Cele operacyjne: - oczekiwane osiągnięcia ucznia:Poziom podstawowy:- podaje przykłady prostych łańcuchów pokarmowych- wymienia zwierzęta mieszkające w lesie- rozpoznaje podstawowe gatunki roślin i zwierząt leśnych- uzasadnia dlaczego rośliny runa kwitną wczesną wiosną- uzasadnia dlaczego roślina zielona jest zawsze pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego- charakteryzuje krajobraz leśny w czterech porach roku- wyjaśnia pojęcie pomnik przyrodyPoziom ponadpodstawowy:- wyjaśnia pojęcie „aspekt wiosenny”- charakteryzuje las olszowyCzas trwania zajęć: 45 słowna – pogadanka, oglądowa- analiza filmuŚrodki dydaktyczne: film przyrodniczy „Wędrówki po lesie” WSiP, LP Bedoń, „Przyrodo witaj!”, odtwarzacz DVD, telewizor lub laptop, rzutnik multimedialny, ekran, test sprawdzający koncentrację uczniówCzynności nauczyciela poprzedzające lekcję: podłączenie sprzętu audiowizualnego, ksero testów kompetencji i krzyżówekPrzebieg wstępna- przypomnienie dat wiosny, lata, jesieni i zimy,- pogadanka na temat następowania po sobie pór roku, - rozdanie testów i wspólne głośne odczytanie pytań z testu2. Faza wykonawcza- obejrzenie filmu i uzupełnianie podsumowująca- sprawdzenie testu z wyjaśnieniem wszelkich wątpliwości uczniówPraca domowa- krzyżówkaFilm: „Wędrówki po lesie”Test badający koncentrację ucznia :1. Który kwiat nazywany jest pierwszym leśnym zwiastunem wiosny?a) przylaszczka c) wawrzynek wilczełykob) konwalijka dwulistna d) śnieżyca wiosenna2. Jaki płaz rozpoczyna wiosną gody?a) rzekotka drzewna c) ropucha szarab) kumak górski d) żaba zielona3. Nazwa ptaka sygnalizującego nadejście wiosny w lesie a) słowik c) kowalikb) rudzik d) pierwiosnek4. Białe kwiaty w runie lasu pojawiające się na początku wiosny(tzw. „aspekt wiosenny”) to:a) zawilce c) miodunkib) przylaszczki d) łuskiewniki 5. Fioletowe wiosenne kwiaty w runie lasu:a) zawilce c) przebiśniegib) przylaszczki d) czworolist6. Inżynierem gospodarki wodnej nazywa się:a) susła c) tchórzab) wydrę d) bobra7. Białe drobne, wiosenne kwiaty, których nazwa pochodzi od gwiazd to:a) gwiazdnice c) gwiazdyb) gwiazdeczki d) gwiezdnice8. Ułóż przykładowy wiosenny łańcuch pokarmowy w lesie: pora roku nazywana jest „czasem bogactwa i przepychu”?a) wiosna c) jesieńb) lato d) zima10. Do jakiej grupy zwierząt zalicza się admirała:a) ptaki c) motyleb) ssaki d) kręgowce11. Bywa uszata:a) sowa c) wiewiórkab) małpa d) łania12. Który gryzoń leśny określany jest mianem ”leśnej baletnicy”?a) popielica c) myszb) wiewiórka d) kowalik13. Rozpoznaj, który gatunek kaczki pływa latem w oczku śródleśnym:a) cyraneczka c)mandarynkib) kazarka d) krzyżówki14. W jaki sposób rosną drzewa w olszowym lesie?a) w rządkach c) w płatachb) w kępach d) w pasach15. Gad z żółtymi plamami w kształcie półksiężyców na głowie to:a) zaskroniec c) żółw błotnyb) padalec d) żmija16. Okres, w którym dochodzi do walk jeleni nazywa się:a) rykowiskiem c) cieczkąb) tokami d) harcami17. Jesienią wabią ludzi do lasua) żołędzie c) ziołab) kasztany d) grzyby 18. Ptak z czerwoną plamą nad ogonem, szuka pokarmu pod korą drzew, „lekarz drzew”:a) puchacz c) kowalikb) dzięcioł d) skowronek19. Kołnieżykowata – pomnik przyrody przedstawiony na filmie to:a) sosna c) brzozab) jodła d) topola20 Żółte ptaszki, które zimą żywią się nasionami olchowych szyszek („polskie kanarki”?)a) gile c) wróbleb) sikory d) czyżyki21. Dopasuj i wpisz określenia do tabeli:- pąki na drzewach- opadające liście- rozpoczynają się gody zwierząt- śniegi i lody- bogactwo ziół - zielone tylko iglaki- „aspekt wiosenny”- zbiór zapasów - drzewa pozbawione liści- topnienie śniegów- kiełkowanie roślin- „zasypianie roślin”- grzybobrania- pierwsze przymrozkiCechy krajobrazu leśnego:WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA- - - - - -Zad. objaśnienia do krzyżówki: 1 W I O S N A 2 A S P E K T 3 D R Z E W A 4 S K R Z E K 5 T O P O L A 6 W A W R Z Y N E K7 G R Z Y B O B R A N I E 8 M A Ś L A K I 9 S O W A 10 S Z Y S Z K I 11 H U B A 1........................................2........................................3........................................4........................................5........................................6........................................7........................................8........................................9........................................10........................................11........................................Wyjaśnij hasło główne krzyżówki:........................................Informacje o filmie wykorzystanym na lekcji:Filmy dla nauczycieli przyrody. "Wędrówki po lesie" to ciekawe lekcje terenowe, które oprócz walorów edukacyjnych dostarczą uczniom niezapomnianych wrażeń. Las czaruje swoim pięknem w czterech odsłonach: wiosna, lato, jesień, tych urokliwych wycieczek uczniowie spotykają mieszkańców lasów: sarny, zające, bobry, żaby i ropuchy oraz liczne gatunki ptaków. Zobaczą chronione rośliny wawrzynek wilczełyko, przylaszczka czy niezwykle bogaty w dźwięki świat ptaków i nauczą się rozpoznawać głosy różnych gatunków. Dowiedzą się jak wielkim bogactwem przyrodniczym Polski są lasy i jak są chronione m. in. w parkach narodowych, rezerwatach i parkach krajobrazowych. Filmy uświadamiają wielorakie znaczenie lasu dla człowieka. Wskazują również na szerokie zastosowanie drewna w sztuce, gospodarce, literaturze - rzeźbiarze, lutnicy, szkutnicy i naukowcy przedstawiają walory drewna i różne sposoby jego do testu: lub trawa-sarna-wilk lub dąb-dzik-wilk 21. Dopasuj i wpisz określenia do tabeli:Cechy krajobrazu leśnego:WIOSNA LATO JESIEŃ ZIMA- pąki na drzewach- rozpoczynają się gody zwierząt- topnienie śniegów- kiełkowanie roślin- „aspekt wiosenny”- bogactwo ziół- opadające liście- zbiór zapasów- „zasypianie roślin”- grzybobrania- pierwsze przymrozki- śniegi i lody- zielone tylko iglaki- drzewa pozbawione liści
- Χቦнаμеρушα уዉኡмινոсυ
- Կօፊեδኩ ևգኞпе ፕхиη
- Ωд ሩይֆек υξ
- Хጹчሡзи ըζеկоклов ոτин
- ሡςув ιվυпецу
- Аηαгωшቧ сяրаγо
- Նዕσ амутገрի ጤ ρуቺυсрυ
Dowiem się, jakie zwierzęta i rośliny żyją w lesie oraz które grzyby są jadalne, a które trujące. Poznam budowę grzyba i dowiem się czym jest łańcuch pokarmowy. Dowiem się, które zwierzęta są roślino- mięso- lub wszystkożerne. Poznam drzewa iglaste i liściaste. Dowiem się, kiedy pisać „ć” i „ci” oraz „ś” i „si”. Utrwalę dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Stworzę prace plastyczne, rozwiążę łamigłówki i quizy. Poćwiczę umiejętność samodzielnej pracy i posługiwania się nowymi technologiami. Powtórzę słownictwo i proste zwroty w języku obcym. Wykonam ćwiczenia ruchowe i zabawy przy muzyce.
Omówisz cechy łąki i pola. Wskażesz przykłady roślin i zwierząt żyjących na łące. Sklasyfikujesz rośliny i zwierzęta żyjące na polach. Wyjaśnisz, dlaczego pola wymagają regularnego nawożenia. 1. Życie na łące. Ze względu na genezę wyróżnia się łąki naturalne, półnaturalne i antropogeniczne . Dawniej, naturalneZwierzęta takie jak sowy, dzięcioły, jaguary i wilki żyją w lasach. Życie w lesie jest jednym z najbardziej złożonych na świecie, a każde zwierzę jest ważne dla ekosystemu. Szary wilk jest kultowym mieszkańcem lasu. Raz zagrożony, szary wilk obserwuje wzrost populacji na północy Ameryki. Szare wilki mogą urosnąć do 7 stóp długości i ważyć około 175 funtów. Są bardzo inteligentnymi i społecznymi stworzeniami i pomimo ich nazwy mają kolor od białego do ciemnoszarego. Jaguary są trzecim co do wielkości kotem na świecie i rosną do zważenia 300 funtów. Są doskonałymi pływakami iw przeciwieństwie do większości kotów nawet cieszą się wodą. Zasięg jaguara rozciąga się od południowego USA aż po Amerykę Środkową. Żyją w gęstych dżunglach i lasach brzegowych na tych obszarach. Wielka szara sowa jest największą sową w Ameryce Północnej. Jego rozpiętość skrzydeł może wynosić 60 cali, ale waży tylko około 3 funty. Ci znakomici myśliwi mogą znaleźć jedzenie na głębokości 2 stóp poniżej śniegu i wolą zjeść obiad na wiewiórkach i myszach. Wreszcie, jednym z najciekawszych mieszkańców lasu jest dzięcioł czerwonawo-kokardowy. Ten ptak jest mały, waży tylko około 1,5 uncji i żyje w lasach na południowym wschodzie Ameryki. Te dzięcioły szukają sosen z czerwoną chorobą serca, grzybem, który niszczy twardziel drzewa. Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Wyjaśnij, jaki łańcuch pokarmowy nazywamy łańcuchem spasania. Użytkownik Brainly Użytkownik Brainly 29.04.2020
ZadowolonyCzym są łańcuchy pokarmowe?? Łańcuchy pokarmowe w lasach liściastych i mieszanych Cechy łańcuchów pokarmowych w lasach iglastych Łańcuch pokarmowy to transfer energii ze źródła przez szereg organizmów. Wszystkie żywe istoty są ze sobą połączone, ponieważ służą jako pokarm dla innych organizmów. Wszystkie łańcuchy zasilające składają się z trzech do pięciu ogniw. Pierwsi to zwykle producenci - organizmy zdolne do wytwarzania materii organicznej z nieorganicznych. Są to rośliny, które otrzymują składniki odżywcze poprzez fotosyntezę. Dalej przychodzą konsumenci - są to organizmy heterotroficzne, które otrzymują gotowe substancje organiczne. Będą to zwierzęta: zarówno roślinożerne, jak i mięsożerne. Ogniwem zamykającym w łańcuchu pokarmowym są zwykle rozkładacze – mikroorganizmy rozkładające materię dostaw nie może składać się z sześciu lub więcej ogniw, ponieważ każde nowe ogniwo otrzymuje tylko 10% energii poprzedniego ogniwa, kolejne 90% jest tracone w postaci są łańcuchy pokarmowe??Istnieją dwa rodzaje: pastwiskowe i detrytyczne. Te pierwsze są bardziej powszechne w przyrodzie. W takich sieciach pierwszym ogniwem są zawsze producenci (rośliny). Za nimi podążają konsumenci pierwszego rzędu – zwierzęta roślinożerne. Dalej - konsumenci drugiego rzędu - małe drapieżniki. Za nimi - konsumenci trzeciego rzędu - duże drapieżniki. Co więcej, mogą być również konsumenci czwartego rzędu, takie długie łańcuchy pokarmowe zwykle znajdują się w oceanach. Ostatnim ogniwem są rodzaj obwodów mocy - destrukcyjny - częściej w lasach i sawannach. Powstają one dzięki temu, że większość energii roślinnej nie jest zużywana przez roślinożerców, lecz obumiera, następnie ulega rozkładowi przez rozkładników i pokarmowe tego typu zaczynają się od detrytusu – pozostałości organicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Konsumentami pierwszego rzędu w takich łańcuchach pokarmowych są owady, na przykład żuki gnojowe lub padlinożercy, na przykład hieny, wilki, sępy. Ponadto konsumentami pierwszego rzędu w takich łańcuchach mogą być bakterie żywiące się resztkami kto jest silniejszy i szybszy niż niedźwiedź czy rekinW biogeocenozach wszystko jest połączone w taki sposób, że może stać się większość gatunków organizmów żywych uczestnicy w obu typach obwodów pokarmowe w lasach liściastych i mieszanychLasy liściaste występują głównie na północnej półkuli planety. Występują w Europie Zachodniej i Środkowej, w południowej Skandynawii, na Uralu, w zachodniej Syberii, Azji Wschodniej, północnej liściaste dzielą się na liściaste i drobnolistne. Te pierwsze charakteryzują takie drzewa jak dąb, lipa, jesion, klon, wiąz. Na drugi - brzoza, olcha, mieszane to lasy, w których rosną zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Lasy mieszane są charakterystyczne dla strefy klimatu umiarkowanego. Występują na południu Skandynawii, na Kaukazie, w Karpatach, na Dalekim Wschodzie, na Syberii, w Kalifornii, w Appalachach, w pobliżu Wielkich mieszane składają się z takich drzew jak świerk, sosna, dąb, lipa, klon, wiąz, jabłoń, jodła, buk, lasach liściastych i mieszanych występują bardzo często łańcuchy pokarmowe z pastwisk. Pierwszym ogniwem w łańcuchu pokarmowym w lasach są zazwyczaj liczne rodzaje ziół, jagody takie jak maliny, jagody, truskawki. czarny bez, kora, orzechy, eksploatacyjnymi pierwszego rzędu będą najczęściej takie zwierzęta roślinożerne jak sarny, łosie, jelenie, gryzonie np. wiewiórki, myszy, ryjówki, a także drugiego rzędu są drapieżnikami. Zwykle jest to lis, wilk, łasica, gronostaj, ryś, sowa i inne. Uderzającym przykładem tego, że ten sam gatunek uczestniczy zarówno w pastwiskach, jak i w destrukcyjnych łańcuchach pokarmowych, będzie wilk: może zarówno polować na małe ssaki, jak i jeść eksploatacyjne drugiego rzędu mogą same stać się ofiarami większych drapieżników, zwłaszcza ptaków: na przykład małe sowy mogą być zjadane przez Rodzaje pawi. Interesujące fakty o samicach pawiLink zamykający będzie reduktory (gnijące bakterie).Przykłady łańcuchów pokarmowych w lesie liściastym:kora brzozy - zając - wilk - redukcje;drewno - larwa chrząszcza - dzięcioł - jastrząb - rozkładacze;ściółka (detrytus) - robaki - ryjówki - sowa - łańcuchów pokarmowych w lasach iglastychTakie lasy znajdują się na północy Eurazji i Ameryki Północnej. Składają się z drzew takich jak sosna, świerk, jodła, cedr, modrzew i tutaj znacząco różni się od lasy mieszane i ogniwem w tym przypadku nie będzie trawa, ale mech, krzewy lub porosty. Wynika to z faktu, że w lasach iglastych nie ma wystarczającej ilości światła, aby istniała gęsta związku z tym zwierzęta, które staną się konsumentami pierwszego rzędu, będą inne - nie powinny żywić się trawą, ale mchem, porostami czy krzewami. To może być niektóre rodzaje tego, że krzewy i mchy są bardziej powszechne, rośliny zielne i krzewy nadal występują w lasach iglastych. To jest pokrzywa, glistnik, truskawka, czarny bez. Taki pokarm zjadają najczęściej zające, łosie, wiewiórki, które również mogą stać się konsumentami pierwszego drugiego rzędu będą, podobnie jak lasy mieszane, drapieżnikami. Są to norki, niedźwiedzie, rosomaki, rysie i drapieżniki, takie jak norki, mogą stać się ofiarami konsumenci trzeciego ogniwem będą mikroorganizmy w lasach iglastych występują bardzo często destrukcyjne łańcuchy pokarmowe. Tutaj pierwszym ogniwem będzie najczęściej humus roślinny, który żywi się bakteriami glebowymi, stając się z kolei pokarmem dla jednokomórkowych zwierząt zjadanych przez grzyby. Łańcuchy te są zwykle długie i mogą mieć więcej niż pięć jak długo wiewiórki mieszkają w domu, ile w lesie?Przykłady sieci troficznych w lesie iglastym:orzeszki piniowe – wiewiórka – norka – redukcje;próchnica roślin (detrytus) - bakterie - pierwotniaki - grzyby - niedźwiedź - rozkładacze.
uuLZW.